Proč jíst chilli: 7 zdravotních benefitů chilli papriček

Chilli papričky se pomalu stávají hlavním pilířem našich spíží a špajzů díky nezaměnitelné chuti a spoustě zdravotních přínosů, které nám mohou pomoci předcházet některým z nejčastějších civilizačních chorob. 

Milované či nenáviděné, chilli papričky jsou mnohem víc, než jen koření do exotických jídel. Proč je chilli zdravé a jak ovlivňuje naše tělo? 

Chilli, chili, čili …

Chilli papričky jsou plody exotických druhů paprik, které za svou pálivou chuť vděčí látce zvané kapsaicin. Ze své pravlasti - Mexika se postupně rozšířily do celého světa a jsou součástí tradičních pokrmů hned několika zemí světa. 

Jejich pálivost se měří na Scovilleho stupnici a počet SHU přesně odpovídá přítomnému množství kapsaicinu. Nejpálivější paprička na světě je dle Guinessovy knihy rekordů Carolina Reaper s 2 200 000 SHU. 

Právě kapsaicin má řadu pozitivních účinků na lidský organismus a je považován za důvod, proč lidé, jako jediní savci konzumují chilli. Jak ale mohou pálivé papričky pomoci právě vám?

1. Podporují krevní cirkulaci

Chilli papričky jsou skvělým přírodním způsobem, jak podpořit váš kardiovaskulární systém a zabránit srdečním chorobám. Chilli papričky mají vysoký obsah draslíku, který v kombinaci s folátem může snížit riziko rozvoje srdečního onemocnění. Kromě toho, draslík pomáhá uvolňovat krevní cévy, což výrazně usnadňuje průtok krve v těle.

2. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi

Chilli papričky obsahují také riboflavin a niacin. Ty jsou zodpovědné za udržení zdravé hladiny cholesterolu. 

3. Snižují množství cukru v krvi

Pálivé papričky snižují množství inzulinu potřebného k trávení potravy, což se promítá do snížení celkové hladiny cukru v krvi. Snížení produkce inzulínu také pomáhá snížit zátěž jater, což vede k plně funkční kaskádě enzymů v trávicím systému. 

4. Snižují chuť na sladká a mastná jídla, zrychlují metabolismus

Chili papričky zvyšují rychlost metabolismu tím, že v našem těle vytváří termogenní procesy, které generují teplo. Zrychlením metabolismu omezíte své chutě a zlepšíte rychlost spalování tuků. Kapsaicin byl také studován jako holistická metoda pro hubnutí. Selektivně ničí nervová vlákna, která posílají zprávy ze žaludku do mozku.

5. Mají příznivý vliv na imunitní systém 

Charakteristická červená barva chilli papriček naznačuje, že jsou bohaté na beta-karoten nebo provitamín A. Vitamín A je klíčový pro udržení zdravého dýchacího, střevního a močového systému. Vitamín A a vitamín C v chilli papričkách jsou životně důležité při budování vaší imunity.

6. Mají pozitivní účinky na trávicí systém

Chilli papričky, zejména ve formě prášku, jsou bohaté na antioxidanty a další sloučeniny, které mohou zklidnit další zažívací problémy, jako jsou podrážděný žaludek, střevní plyn, průjem a křeče. Stimulují žaludeční šťávy a působí proti kyselosti ve vašem trávicím traktu.

7. Zlepšují náladu

Kapsaicin v našem těle zvyšuje produkci endorfinů a serotoninu tedy hormonů, které mají na svědomí pocity štěstí. 

Je Kajenský pepř totéž co Chilli? 

Název Kajenský pepř (nebo Cayenský pepř) vznikl původně špatným překladem z angličtiny. Označuje prášek ze sušených chilli papriček různých odrůd. 

Použití v kuchyni

Plody papriček se často používají syrové a přidávají se při vaření do jídel. Připravuje se z nich také spousta různých směsí, past a džemů, často se přidávají do čokolády, nebo kakaa. Papričky také můžete konzervovat, nebo je nakládat pečené. Používají se i na zábaly, nebo do tinktur.
V České republice se nejčastěji používá importované sušené koření z chilli papriček, ale některé odrůdy lze snadno pěstovat i v naší zeměpisné šířce.

Tip: Pokud jste opravdoví milovníci pálivého jídla, při vaření neodstraňujte z chilli papriček semínka, ani vnitřní bílou membránu, neboť právě odtamtud pochází nejvíce pálivosti. 

Tip 2: Pokud byste toužili vyzkoušet náš výběr chilli omáček, nebo hledali perfektní dárek pro milovníka ostrého jídla, vyzkoušejte náš Chilli balíček

Tak chilli zdar!


Autor článku: Dominika Bartoňová
Zdroj fotografií: Zuzana Plesníková & fotobanka Canva